Zprávy a články


Jazyk je hudba!

29.11.2017
Vliv hudby na efektivitu učení je hodně diskutované téma. Někteří tvrdí, že hudba odvádí naši pozornost, jiní tvrdí, že je hudba při studiu přivede do lepší nálady. Byl proveden nespočet výzkumů na to, jestli je vhodné při studiu hudbu poslouchat a jestli ano, jaká hudba je pak vhodná pro nastartování našeho mozku.

Jelikož jsme jazyková škola, propojí dnes náš článek hudbu a studium trochu jiným způsobem a podívá se na to, jak může být hudba využita při samotném studiu cizích jazyků, ať už navštěvujete pomaturitní studium, skupinový kurz nebo jste samouk. Jak uvidíte, dokáže nás při studiu nejen povzbudit, ale můžeme si díky ní zdokonalit taky své jazykové dovednosti!

Melodie slova


Klasická hudba, jazz vycházející z blues, který se vyvinul z afroamerické hudby, rock vycházející z kořenů adaptací rhythm and blues nebo komerční oblast hudby známá jako pop.Ať už posloucháte cokoliv, vědci dokázali, že hudbu a jazyk zpracovávají částečně společné oblasti mozku, a mají tudíž leccos společného. Stejně jako knihy či filmy v originálním znění (jejich sledování a čtení doporučujeme všem studentům navštěvujícím jazykové kurzy), jsou i texty z hudby skvělým zdrojem slovní zásoby a rozmanitých frází, které se nám vždycky hodí.

Díky poslouchání taky zlepšíme svou výslovnost. A ještě se skvěle zabavíme! Nasaďte si sluchátka po cestě do práce či do školy a nechce se unášet francouzským šansonem, latinskoamerickými rytmy nebo třeba americkým rappem!

Důležité je poslouchat


Abychom začali správně mluvit, je potřeba mít jazyk dobře odposlouchaný. Kurzy čínštiny nebo třeba klasické angličtiny ? každá řeč má svá specifika a když odposloucháme z písní přízvuk a výslovnost, budeme zaznamenávat větší pokroky. Hudba je zkrátka velmi efektivním nástrojem pro výuku cizích jazyků:

  • Naučíte se díky ní slovíčka, jelikož každá píseň obsahuje řadu slov i frází.

  • V písních najdete takový jazyk, kterým se skutečně hovoří.

  • Osvojíte si různé akcenty a zlepšíte své porozumění, jelikož každý zpěvák zpívá jiným přízvukem.

  • Naučíte se rozeznávat významy slov podle kontextu.

  • Díky hudbě se naučíte rozumět i rychle mluvenému slovu.

  • Hudbu můžete poslouchat kdekoliv ? stačí si dát sluchátka do uší.

  • Hudba je využitelná v každé formě jazykového kurzu ? ať už jako lektor vedete klasické kurzy nebo firemní kurzy angličtiny, vždy to bude zábava!

  • Hudba je velmi vděčné téma k hovoru a vy tak budete mít vždy o čem povídat.

  • Díky hudbě poznáte cizí kulturu. Hudba je odraz společnosti, poznáte díky ní hudební ikony jednotlivých zemí a dozvíte se o událostech, které se v dané zemi staly.Americký jazz a Tom Waits


I had a beer and now I hear you calling out for me
And I hope that I don't fall in love with you.


Kdo by neznal slavný text ještě slavnějšího amerického písničkáře, šansoniéra a herce Toma Waitse. O jeho hlase se říká, že byl naložen v sudu s bourbonem, visel několik měsíců v udírně a pak ho ještě přejelo auto.

Zkus se dnes učit angličtinu tak, že se pustíš jeho charakteristickou hudbu, která kombinuje šanson, blues, jazz a experimentální prvky, díky čemuž se tento zpěvák stal hudební osobností na světové scéně. To, že je tato hudba pohlazením po duši už je jen třešnička na dortu!

Francouzský šanson, Ničeho nelituji! a Edith Piaf


Non! rien de rien
Non! Je ne regrette rien
Ni le bien,
Qu'on m'a fait,
Ni le mal,
Tout ça m'est bien égal! 


Z pařížské ulice ke slávě, i tak by se v jedné větě dala shrnout kariéra Edith Piaf. Texty zpěvačky, známé taktéž pod pseudonymem vrabčák odráží její životní zkušenosti. Ještě váháš, jestli si přihlásíš kurz francouzštiny? Pusť si pár písní od této zpěvačky a věř, že francouzský jazyk a jeho melodie Tě chytnou za srdce tak, že ještě zítra budeš zasílat přihlášku do kurzu!

Výše uvedení hudebníci slouží jen jako příklady toho, jak moc může být hudba při studiu jazyků zajímavá. Využití hudby ve výuce cizích jazyků má velký potenciál a všechny její formy mohou být součástí lekcí cizího jazyka.

Nejedna jazykovka dnes využití hudby v jazykových kurzech dnes vnímá pouze jako doplňkovou činnost, která se v samotné osnově kurzu objevuje velmi zřídka, přestože dokáže proměnit studium jazyka zároveň v efektivní učení a zábavu.

Zkoušeli jste už sami vymyslet cizojazyčný text k písni? Nebojte se toho a buďte kreativní!
 
TOPlist