Zprávy a články


Vocabs - recenze

18.02.2018
Chcete mít slovní zásobu jako anglická královna? Víme, jak na to!

I vy můžete speak English if you budete pořádně trénovat!

Znáte ten pocit, když máte jet na dva měsíce do cizí země a umíte jen pár základních slovíček? A ještě k tomu, když se jedná o angličtinu, kterou všichni vaši kámoši ovládají tak dobře, jako kdyby se narodili Williamu Shakespearovi? Jo, je to fakt vopruz.

  1. červen 2017. Den, kdy mi srdce spadlo do kalhot. "Hele, mrzí mě to, ale tu brigádu musím zrušit," říká mi do mých vyděšených očí kamarádka Marťa, se kterou jsme byly domluvené, že pojedeme do Skotska sbírat jahody, abychom si vydělaly na noční život na vejšce, o kterém jsme toho tolik slyšely (a jak jsem později zjistila, ty zvěsti vůbec nelhaly!).


Co teď?! Marťa měla být můj Google překladač, protože angličtinářka jsem asi tak stejně dobrá jako kuchařka (čaj si uvařím, ale jak se dělá svíčková fakt nevím). Chlácholila jsem se tím, že při sběru jahod mi budou stejně stačit jen české nadávky, ale i tak jsem začínala být pomalu nervózní?

Záchranný kruh mi překvapivě hodil brácha. "Ségra, ty jsi asi úplně hlavu, ne? Proč si nestáhneš ňákou apku?" a ukazuje mi na telefonu jakousi aplikaci, která mu zrovna hlásí, že má procvičovat. "V Google Play si vyhledej apku VOCABS, stáhni a nainstaluj. Je tam návod, takže ovládání pochopíš i ty, i když jsi úplně blbá," lichotí mi svým tradičním způsobem bratr.

Sice jsem nevěřila, že mě nějaká mobilní aplikace donutí se naučit anglicky, když to nedokázala ani naše učitelka na střední, ale VOCABS jsem si stáhla. Můj problém byl vždycky v tom, že gramatiku jsem jakž takž chápala, ale učit se slovíčka? To mě fakt nikdy nebavilo.

Nevím, jak se to stalo, ale tahle apka mě úplně chytla. Asi je to tím, že si připadám jako v Chcete být milionářem. Na displeji se totiž objeví slovíčko a pod ním zelená fajka (To znám, pohoda!) a červený křížek (?To je anglicky?!?).

Začátek byl ale trochu depresivní. Appreciate "neznám, boil " neznám, cheat " neznám... Už jsem chtěla apku v návalu vzteku odinstalovat, ale v tom mě překvapila. Telefon zavibroval a objevilo se upozornění od VOCABSu, ať jdu procvičovat. Tentokrát už mi to šlo líp, a tak jsem apce dala ještě šanci.

A za nedlouho jsem se na VOCABSu stala skorou závislou. Je to totiž jak sbírání Pokémonů. Na začátku dostanete základní balíček slovíček, a pak vám každý den aplikace odtajní nějaké nové slovíčko. A navíc jsem si nastavila, ať mi mezi osmou a devátou večer chodí upozornění na procvičování. To je asi ten hlavní důvod, proč na VOCABS nedám dopustit, sama bych se k procvičování slovíček nikdy nedokopala.

Problém byl však v tom, že jsem neměla čas čekat a jedno nové slovíčko denně mi nestačilo. A tak jsem uprosila mamku, aby mi zaplatila měsíční předplatné, díky kterému mi začaly každý den chodit místo jednoho hned tři nová anglická slovíčka. A k tomu mi ještě přikoupila celý balík slovíček z kategorie "Dovolená a doprava", prý abych se vůbec domluvila na letišti?. Máma je skvělá!

Ještě jsem vám zapomněla říct, že jsem dost soutěživá. A tahle apka má jednu skvělou vychytávku - můžete si v ní přidat přátele, kteří ji taky používají a porovnávat si s nimi úspěšnost. Takže jsem si samozřejmě hned přidala bráchu a po dvou týdnech jsem už byla lepší jak on! Jasně, kdybych chtěla vypadat jako cool (tohle slovíčko už znám!) šprt, tak všude dám zelenou fajfku, ale v Anglii by mi lepší statistiky moc nepomohly, kdybych ta slovíčka opravdu neznala?

Jen jedna věc mi v téhle apce schází. U každého slovíčka je sice fonetický přepis i jedna příkladová věta, ale chybí možnost zvukového přehrání, abych věděla, jak se slovo správně vyslovuje. Ale jinak VOCABS fakt doporučuju.

A jak to dopadlo v Anglii? Nebudu vám nic nalhávat - zázraky se nedějí, takže jsem samozřejmě nemluvila plynně jako rodilý mluvčí, který dal dohromady slovíčka pro VOCABS. Ale díky tomu, že jsem poctivě trénovala (díky, vy otravné notifikace!), tak jsem měla slušnou slovní zásobu a nemusela jsem komunikovat rukama a nohama jak herci z němého filmu. Navíc mě překvapilo, že ty slovíčka se fakt běžně užívají ? bála jsem se totiž, že se učím nějaké divné výrazy, které využiju maximálně při čtení románu Pýcha a předsudek v originále.

V Anglii jsem kromě toho ocenila další funkci aplikace, o které jsem si myslela, že je zbytečná. A to přidávání vlastních slovíček. Každý den se totiž objevovalo tolik pro mě nových slov, která jsem neznala, což mě vytáčelo! Slovíčko jsem si tedy přeložila v překladači, poté jsem si ho uložila do VOCABSu, a pak už jsem ho opakovala, dokud se mi nevrylo pod kůži. Není totiž trapnější pocit, když na vás někdo mluví, a vy máte pocit, že mluví jazykem těch divných bytostí ze Star Wars?

Takže kdybych si měla zahrát na Mirku Spáčilovou, dala bych VOCABSu 95 %. A kolik dáte vy?

Vyzkoušejte novou mobilní aplikaci VOCABS
- bezmála 5 000 anglických slovíček
- každý den jedno nové slovíčko zdarma
- aplikace tě nenechá zahálet a upozorní tě na procvičování
- můžeš se porovnávat s kámoši
- databázi slovíček sestavil rodilý mluvčí

http://vocabs-app.com
 
TOPlist